Karpatka
Składniki
- Ciasto parzone
6 średnich jajek
3/4 kostki masła – 150 g
szklanka mąki z czubem – 200 g
1 szklanka wody
płaska łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
- Krem budyniowy
kostka masła – 200 g
2 szklanki mleka – 500 – 600 ml
2 budynie bez cukru – proszek do 2 x 40 g
4 łyżki cukru lub więcej jeśli lubisz słodki krem
Przygotowanie
- Krem budyniowy
- Do rondelka wlej 1,5 szklanki mleka oraz cztery łyżki cukru. Mleko z cukrem doprowadź do wrzenia.
- Pół szklanki mleka wymieszaj z proszkiem budyniowym.
- Zmniejsz moc palnika i wlej dobrze wymieszany proszek budyniowy z mlekiem. Cały czas mieszaj budyń. Możesz teraz zwiększyć moc palnika. Budyń mieszaj krótko i energicznie. Powinien się ponownie zagotować i zgęstnieć.
- Gotowy budyń przelej do szklanego naczynia i odstaw do przestudzenia przykrywając go wcześniej woreczkiem śniadaniowym.
- Miękkie masło – cała kostka 200 gramów – umieść w misce. Ubijaj je mikserem na najwyższych obrotach, aż zrobi się puszyste i jasne. Stopniowo, łyżka po łyżce dodawaj całkowicie przestudzony budyń. Po każdej łyżce miksuj masę do całkowitego jej połączenia.
- Ciasto parzone
- Do garnka wlej szklankę wody. Dodaj 150 gramów masła. Całość podgrzewaj, aż masło się rozpuści a woda z masłem zacznie się gotować. Naczynie zdejmij na chwilę z palnika.
- Do wody z masłem dodaj szczyptę soli i wsyp 200 gramów mąki pszennej. Nie trzeba tego robić partiami. Całość mieszaj energicznie drewnianą łyżką. Masa bardzo ładnie się złączy i nie robi grudek. Naczynie postaw ponownie na palniku ustawionym na małej mocy i mieszaj całość około jednej minuty. Naczynie zdejmij z palnika i odstaw do przestudzenia.
- Do przestudzonego ciasta dodawaj po jednym jajku. Po każdym jajku chwilę miksuj masę mikserem. Możesz to zrobić drewnianą łyżką, jednak mikser znacznie ułatwia i przyspiesza ten proces.
- Gdy już wszystkie jajka połączyły się w cieście, możesz dodać też proszek do pieczenia. Masę dokładnie wymieszaj. Lepkie ciasto jest już gotowe do pieczenia.
- Blaszkę o wymiarach 25/38 cm wysmaruj od środka odrobiną masła. Wsyp mąkę pszenną i pokryj nią wnętrze formy.
- Ciasto podziel na dwie części. Pierwszą porcję ciasta ostrożnie wyłóż na blaszkę. Najlepiej łyżka po łyżce, w różne miejsca blaszki. Następnie rozprowadź ciasto po całej powierzchni i wyrównaj ją.
- Formę z ciastem parzonym umieść na środkowej półce piekarnika nagrzanego do 190 st. C. Pieczenie góra/dół, bez termoobiegu. Blat ptysiowy piecz 20 minut.
- Odepnij boki i ostrożnie wyjmij blat ptysiowy na kratkę do przestudzenia.
- Zapnij ponownie boki formy i wyłóż na nią drugą część ciasta. Tak samo jak wcześniej wyrównaj powierzchnię i upiecz drugi blat. Drugi blat pieczesz tak samo jak pierwszy. Tego blatu po upieczeniu nie wyjmujesz już z blaszki. To będzie spód karpatki.
- Karpatka
- Krem budyniowy wyłóż na spód ciasta i wyrównaj jego powierzchnię. Ostrożnie ułóż też drugi blat z ciasta parzonego.
- Gotową karpatkę umieść w lodówce do całkowitego schłodzenia i stężenia masy budyniowej. Po 2-3 godzinach możesz już wyjąć karpatkę i obficie oprószyć ją cukrem pudrem.